Filozofija znanosti
- Detalji
- Kategorija: Obavijesti
- Objavljeno: Petak, 18 Prosinac 2020 11:57
Nastava iz kolegija Filozofija znanosti zakazana za ponedjeljak 21.12.2020. godine u 10:00 se odgađa zbog službne odsutnosti profesora.
U novije vrijeme razvoj informatičkih tehnologija sve više utječe na društvo u cjelini, npr. ekonomiju, medicinu i druge znanosti. U studiju informatike se stručni sadržaji realiziraju kroz obvezne i izborne kolegije. Dopunjuju se metodičkim i pedagoško-psihološkim sadržajima. Cilj ovog studija je osposobljavanje studenata za uspješno i društveno odgovorno prenošenje informatičkog znanja na mlade naraštaje, uz samostalno korištenje najnovije računalne tehnologije u pripadajućim i raznolikim informatičkim primjenama. Studij završava izradom diplomskog rada koji je samostalna obrada nekog znanstvenog ili stručnog problema. Od akademske godine 2007./2008. otvoren je jednopredmetni studij informatike. Naime, uočena je velika potreba za osobe koje su dobro osposobljene informatičkim znanjem i vještinama, a svakako i u budućnosti će ta potreba sve više rasti. KONTAKT E-MAIL: informatika@fpmoz.sum.ba
Cilj preddiplomskog Studija informatike je razvoj stručnih računalnih znanstvenika i programera. Od akademske 2019./2020. godine studij će se izvoditi s naglaskom na praktično rješavanje problema. Nastavni plan i program se bazira na praktičnom riješavanju problema uz pomoć programskih jezika kao što je Python, Java i C/C++ s naglaskom na otvorene tehnologije. Upoznajte se s programskim okvirima za razvoj igrica kao što su PyGame i Phaser.io, naučite kako napraviti web stranicu te istu postaviti na poslužitelj. Naučite se programskim jezicima za upravljenje podacima kao što je SQL. Kako razmišljati kao računalni znanstvenik i postati programer.
Pregledaj letak studija
Djelatnici studija informatike fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru u suradnji s profesorima iz Splita prof.dr.sc. Slavomirom Stankovom, doc. dr.sc. Brankom Žitkom, doc. dr.sc. Ani Grubišić i ostalim suradnicima sudjeluju u izgradnji inteligentanog sustava za e-učenje (Adaptive Courseware based on Natural Language Processing - AC & NL Tutor), koji financira znanstveni ured Američke mornarice "Office of Naval Rersearch" - grant N00014-15-1-2789. Ishod projekta uključuje razvoj gotovo potpuno automatiziranog inteligentnog tutorskog sustava za učenje i poučavanje u proizvoljnom deklarativnom područnom znanju uz komunikaciju na prirodnom jeziku. Automatizacija će se odraziti u generiranju i prilagodbi znanja o učeniku, kao i znanja o metodama poučavanja. Oblikovanje područnog znanja u modulu stručnjaka će također biti automatizirano (računalni stručnjak koristi ekstrakciju računalog znanja), umjesto ručne (živi stručnjaci oblikuju područno znanje). Štoviše, stvaranje, odabir, sekvenciranje i prezentacija elemenata računalom oblikovanih nastavnih sadržaja će biti u potpunosti automatiziran. Obrada prirodnog jezika će se primjenjivati tijekom dvosmjerne komunikacije u svim fazama učenja, poučavanja i testiranja znanja. Oblikovanje nastave u ovom sustavu će ponuditi nekoliko scenarija učenja, podučavanja i testiranja učenikova znanja. Projekt traje od 1. rujna 2015 do 31 kolovoza 2018.
ORACLE je vodeća tvrtka koja pruža razne usluge od baza podataka i informacijskih sustava, do Java programskih rješenja. Ova tvrtka također ostvaruje i suradnju s edukacijskim ustanovama u svijetu, pružajući pri tome vlastite resurse i usluge, a sve u cilju obrazovanja mladih stručnjaka iz područja ICT-a. Akademske 2015/2016 godine Fakultet prirodoslovno matematičkih i odgojnih znanosti ostvario je suradnju s ovom vodećom tvrtkom te postao institucionalni član ove akademije. Fakultet prirodoslovno matematičkih i odgojnih znanosti kao član ovog programa u ponudi pruža razne resurse u pogledu programske podrške (koja je besplatna za sve naše članove akademije), te naravno tečajeva koji se izvode u sklopu raznih kolegija. Svi studenti na studiju "Informatike" mogu besplatno slušati program "Oracle Database Design and Programming with SQL" unutar predmeta Baze podataka, te "Java fundamentals" na diplomskom studiju iz kolegija "Programiranje u Javi".
Nvidia Education Center je centar za obrazovanje zamišljen kao potpora u edukaciji studenata, profesora i drugih sudionika u nastavnom procesu kroz korištenje modernih tehnologija i trendova u razvoju više-jezgrenih grafičkih i općenamjenskih procesora te programiranje istih kroz kolegij ”Paralelno programiranje” koji je uveden akademske 2014./15. godine na studiju Informatike na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti. S obzirom na veliko priznanje Fakultetu za dosadašnji rad u promoviranju CUDA tehnologije, od Nvidia korporacije Fakultet je dobio donaciju računalne opreme u iznosu od $4000 - grafički akcelerator naziva Tesla k40 – koji je namijenjen za najzahtjevniju obradu podataka i numeričke proračune te dvije grafičke kartice naziva Geforce GTX 980 koje će služiti za obradu slike, videa i za manje zahtjevnu obradu obradu podataka i numeričkih proračuna. Osim donacije u vidu opreme Fakultet je dobio pristup Cloud Training platformi s nastavnim sadržajima, pristup webinarima koje vode eksperti iz različitih područja, dodatne nastavne materijale, kao i pristup tehničkoj službi.
Switch je udruga studenata koji nastoje poboljšati znanje i vještine studenata na području informatike i tehnike. Studentima se pruža prilika da se uključe u zajedničko učenje, međusobno razmjenjuju materijale i sudjeluju u događajima koje udruga organizira. U nastojanju povezivanja studenata Sveučilišta udruga pokušava omogućiti otvorenu razmjenu ideja, iskustava znanja. Cilj udruge je promicati nove tehnologije i cjeloživotno učenje kroz različite radionice i projekte. Želimo podijeliti znanje i entuzijazam koji imamo velikom broju ljudi, motivirati zainteresirane studente da samostalno nastave istraživati i učiti. Udruga organizira brojne događaje od kojih je najpoznatiji MIT (dani matematike, informatike i tehnike). Studenti matematike, informatike i tehnike u suranji sa profesorima i asistenima organiziraju i smišljaju sadržaj koji se predstavlja učenicima srednjih škola kako bi se probudio interes prema studijima i mogućnostima. Učenicima su predstavljeni roboti, uređaji i tehnologije koji su dostupni na fakultetu I koji podižu razinu i kvalitetu obrazovanja kroz konkretnu primjenu. Udruga Switch organizira besplatne cikluse predavanja o osnovama programiranja, razvoju za web, robotiku, dizajn. Također, udruga Switch se posobno ponosi svojim članovima Tehničke podrške udruge Switch koja samostalno održava i servisira računalne učionice FPMOZ-a. Kroz radionice pokušavamo privući studente različith interesa. 2016. godine u suradnji sa firmom Spark organiziran je Hackaton (natjecanje u programiranju) koji su popratile vrijedne nagrade. Članovi udruge se trude posjećivati šo više događaja vezanih za IT nauke, na području Mostara ali i šire. Kroz članstvo u udruzi studenti grade vještine komunikacije, prezentiranja, osjećaj odgovornosti i obzirnosti jedni prema drugima. Biti Switcher podrazumijeva snažnu volju i sposobnost učenja, rad u timu i izrazitu komunikaciju i sigurnu zabavu.
Dani matematike, informatike i tehnike a općenito "Dani otvorenih vrata" na FPMOZ-u imaju za cilj povezivanje svih razina obrazovanja u matematici, informatici i tehničkoj kulturi i promicanje prirodoslovno - matematičkih znanosti među mladima. Na danu MIT bit će organizirane zabavno-poučne radionice za učenike koje zanima logičko razmišljanje. Uz niz jednostavnih, ali zanimljivih radionica učenicima želimo približiti naš fakultet i prikazati im na koji način obrazujemo buduće generacije. Za profesore matematike, informatike i tehničke kulture bit će organizirana zanimljiva predavanja koja će, nadamo se, donijeti nove ideje za rad u učionicama.
Zvanje
Doktor znanosti
Redoviti profesor
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
355456
drazena.tomic@sve-mo.ba
Konzultacije
javiti se mailom
Ured
Na Ekonomskom fakultetu
Zvanje
Doktor znanosti
Redoviti profesor
Djelatnik
Osobni podaci
0038763699 286
mario.vasilj@fpmoz.sum.ba
Mario Vasilj, rođen 13. listopada 1967. godine u Međugorju, općina Čitluk u Bosni i Hercegovini. Osnovnu školu je završio u Međugorju, a Srednju tehničku u Čitluku. Studij politehnike je upisao 1987. godine na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, a diplomirao je 1991. godine s odličnim uspjehom. Poslijediplomski magistarski studij pedagogije upisao je 1993. godine na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, a magistarski rad pod naslovom: „Curriculum tehničke kulture za niže razrede osnovne škole“ obranio je 1997. godine na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Rijeci i stekao stručni naziv magistra znanosti, polja pedagogije.Radni odnos zasnovao je 1991. godine u zvanju mlađeg asistenta na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Rijeci, Odsjeku za politehniku. U zvanje asistenta je izabran 1997. godine. Na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Rijeci izvodio je vježbe i seminare iz kolegija: Tehnički odgoj i Metodika politehnike. Od 1996. godine radi na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Mostaru. Na studiju razredne nastave izvodi vježbe i seminare iz kolegija Metodika prirode i društva. Doktorski rad pod nazivom „Razvoj znanstveno-tehničkog kurikuluma za niže razrede osnovne škole“ obranio je na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci 2005. godine. U znanstveno-nastavno zvanje docenta, na predmetu Metodika nastave prirode i društva na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru, izabran je 2006. godine. U znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora, na predmetu Metodika nastave prirode i društva i Didaktika na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru, izabran je 2009. godine. Angažiran je od strane Ministarstva obrazovanja, kulture znanosti i sporta na polaganju stručnih ispita za učitelje/ice razredne nastave. Stručno je usavršavan kroz programe u SAD i Finskoj. Sudjelovao je i izlagao na brojnim znanstvenim, istraživačkim i stručnim skupovima u domovini i inozemstvu. Član je znanstveno istraživačkog projekta u Hrvatskoj. Autor i koautor je 14 knjiga i udžbenika, objavio je 24 znanstvena i stručna rada u časopisima u zemlji i inozemstvu. Služi se talijanskim i njemačkim jezikom. Angažiran je na dodiplomskoj i diplomskoj nastavi na Sveučilištu u Mostaru, PMF i odgojnih znanosti - Studijima razredne nastave, predškolskog odgoja, zemljopisa, povijesti, matematike, fizike, informatike, glazbene kulture, fizičke kulture, kemije i biologije, na predmetima Metodika nastave prirode i društva, Didaktika i Metodika osnovnih pojmova u okolini. Obavljao je funkciju pročelnika odsjeka Razredne nastave, v.d. prodekana za znanstveni rad i međunarodnu suradnju, te je od 2013. dekan Fakulteta prirodoslovno matematičkih i odgojnih znanosti, Mostar. Izbor u zvanje redovitog profesora dodijeljen mu je 2015.godine Član je uredništva časopisa za prosvjetu i kulturu ¨Suvremena pitanja¨ i član je Međunarodnog centra za prevenciju zlouporabe droga Višnjan u Republici Hrvatskoj. Predsjednik je organizacijskog odbora Znanstveno stručne konferencije s međunarodnim sudjelovanjem Zaštita voda u kršu.Redovni je član Akademije odgojno-obrazovnih znanosti Hrvatske i Hrvatskog društva za znanost i umjetnost BiH. Uspješno je obavio usavršavanje po Programu usavršavanja predsjednika i članova nadzornih odbora i uprava privrednih društava sa učešćem državnog kapitala.Citiran je u više znanstvenih radova knjiga i udžbenika. S obitelji živi u Međugorju, oženjen je i otac četvero djece. Zahvale i priznanja•Sportski savez Grada Mostar - priznanje za doprinos razvoju sporta i izgradnji sportske infrastrukture•Učiteljski fakulteta Sveučilišta u Zagrebu - zahvalnica za višegodišnju uspješnu suradnju i značajan doprinos djelovanju Učiteljskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru•Hrvatski muški rukometni klub Zrinjski Mostar-zlatna plaketa za nesebičan doprinos razvoju rukometa u gradu Mostaru•Farmaceutski fakultet Sveučilišta u Mostaru- zahvalnica za osobit doprinos u radu i promicanju Farmaceutskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru•Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru - plaketa za osobit doprinos promociji Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru•Studij fizičke kulture Fakulteta prirodoslovno matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru - zahvalnica za osobit doprinos i podršku razvoja Studija fizičke kulture•Studij pedagogije Fakulteta prirodoslovno matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru - zahvalnica za osobit doprinos i podršku razvoja pedagogije•Studij glazbene umjetnosti Fakulteta prirodoslovno matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru - zahvalnica za osobit doprinos i podršku razvoja glazbene umjetnostiRadove možete pregledati ovdje.
Didaktika |
Didaktika |
Metodička praksa |
Metodička praksa 1 |
Metodička praksa 2 |
Metodika nastave prirode i društva 3 |
Metodika nastave prirode i društva 1 |
Metodika nastave prirode i društva 2 |
Metodika predškolskog odgoja 1 |
Metodika predškolskog odgoja 2 |
Metodika predškolskoga odgoja 2 |
Metodika predškolskoga odgoja 3 |
Metodika upoznavanja okoline |
Osnove pedagogije |
Praktikum i školska praksa |
Stručna pedagoška praksa |
Stručno pedagoška izobrazba 2 |
Stručno pedagoška izobrazba 3 |
Zvanje
Doktor znanosti
Redoviti profesor
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
marko.rosic@pmfst.hr
Marko Rosić rođen je 1. siječnja 1970 u Augsburgu (SR Njemačka). Hrvat je i hrvatski državljanin. Osnovnu i srednju školu završio je u Splitu. Diplomirao je 1996 matematiku i informatiku na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja Sveučilišta u Splitu (današnji Prirodoslovno-matematički fakultet). Magistrirao je 2000 godine, a doktorirao 2004 u području Tehničkih znanosti, polje Računarstvo na Fakultetu elektrotehnike i računarstva u Zagrebu (mentor: prof. dr. sc. Vlado Glavinić). Naslov je njegove doktorske disertacije Poučavanje na daljinu zasnovano na raspodijeljenim semantičkim mrežama; ova je disertacija nagrađena srebrnom plaketom Josip Lončar za 2004. Na današnjem Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu zapošljava se 1996 godine. Na ovom je fakultetu radio u suradničkim zvanjima mlađeg asistenta i asistenta te u znanstveno-nastavnim zvanjima docenta i izvanrednog profesora, a od 2011 godine u zvanju redovitog profesora. Godine 2016 Senat Sveučilišta u Splitu potvrdio je izbor Prof.dr.sc. Marka Rosića u zvanje redovitog profesora u trajnom zvanju. Prof. dr. sc. Rosić je autor preko pedeset znanstvenih radova. On je uspješan i u mentorstvu te podizanju znanstvenog podmlatka (45 završnih i diplomskih radova te jedna doktorska disertacija) te je u suradnji sa studentima kojima je bio mentor objavio ukupno 11 znanstvenih radova. Sudjelovao je na više domaćih i međunarodnih znanstveno-istraživačkih i tehnologijskih projekata. Član je uredničkih odbora međunarodnih znanstvenih časopisa International Journal of Knowledge and Learning (IJKL) (od osnivanja časopisa 2005 godine) i International Journal of Mobile Learning and Organisation (IJMLO) (od osnivanja časopisa 2007 godine). Suurednik je knjige Intelligent Tutoring Systems in E-Learning Environments: Design, Implementation and Evaluation koju je 2010 godine u Sjedinjenim Američkim Državama objavio izdavač IGI Global. Recenzent je radova u većem broju uglednih međunarodnih časopisa kao i na domaćim i međunarodnim znanstvenim skupovima. Na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu bio je prodekan za nastavu u razdoblju od 2005 do 2008 godine, od 2008 do 2011 godine prodekan za razvoj i financije, a od 2011 do 2014 dekan Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Splitu. Od 2014 godine prorektor je za logistiku, informacijsku infrastrukturu i optimizaciju Sveučilišta u Splitu. Prof.dr.sc. Marko Rosić je vanjski suradnik dvaju fakulteta Sveučilišta u Splitu – Fakulteta elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje, gdje predaje na doktorskom studiju, i Filozofskog fakulteta, gdje predaje na diplomskom studiju, kao i Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru. Godine 2012 dodijeljena mu je plaketa Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru za osobit doprinos razvoju fakulteta. Aktivno se služi engleskim jezikom. Oženjen je i otac dvoje djece
Znanstveno djelovanje Prof. dr. sc. Marka Rosića vezano je za područje primjene informacijske i komunikacijske tehnologije pri zasnivanju sustava poučavanja na daljinu, u kojem je području i dao značajan doprinos znanosti. On posebno istražuje mogućnosti korištenja agenata i tehnologija semantičkog Weba pri zasnivanju sustava poučavanja na daljinu temeljenih na inteligentnim tutorskim sustavima. Unutar ovih aktivnosti pristupnik istražuje raspodijeljene semantičke mreže kojima modelira područno znanje unutar zajedničkog informacijskog prostora informacijske infrastrukture; ovim se modelom teži prevladati problem informacijskog preopterećenja korisnika sustava poučavanja na daljinu kao i osigurati zajednički rad tih sustava (interoperabilnost). Na osnovi tih istraživanja on je oblikovao koncept poučavanja na daljinu zasnovan na raspodijeljenim semantičkim mrežama i korištenju agenata u procesu poučavanja.
Inteligenti agenti |
Inteligentni agenti |
Objektno orijentirano programiranje |
Programiranje 1 |
Programiranje 2 |
Računalni praktikum 2 |
Raspodijeljeni sustavi |
Raspodjeljeni sustavi |
Strukture podataka i algoritmi |
Zvanje
Doktor znanosti
Redoviti profesor
Djelatnik
Osobni podaci
pikula@ucfu.kg.ac.rs
Zvanje
Doktor znanosti
Redoviti profesor
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
slavomirstankov@gmail.com
Konzultacije
Na dan dolaska
Ured
110
Doktor tehničkih znanosti – Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, travanj 1997. godine. Tema – Izomorfni model sustava kao osnova računalom poduprtog poučavanja načela vođenja (mentor: prof. dr. sc. J. Božičević, FKIT Zagreb) Magistar elektronike – Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, smjer Elektronika, svibanj 1979. godine. Tema – Pristup projektiranju sistema procesorskog upravljanja (mentor: prof. dr. sc. M. Tkalić, FER Zagreb) Diplomirani inženje elektrotehnike – Fakultet elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje u Splitu, smjer Elektronika, lipanj 1972. godine.
Programiranje 1 |
Projektiranje sustava e-učenja |
Sustavi e-učenja |
Sustavi e-učenja |
Vrednovanje sustava e-učenja |
Zvanje
Doktor znanosti
Redoviti profesor
Djelatnik
Osobni podaci
snjezana.rezic@tel.net.ba
Zvanje
Doktor znanosti
Redoviti profesor
Djelatnik
Osobni podaci
sven.gotovac@fesb.hr
Zvanje
Doktor znanosti
Redoviti profesor
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
00387 63 311 349
vojo.visekruna@sve-mo.ba
Konzultacije
Utorkom od 12-14
Ured
Fakultet strojarstva i računarstva Sveučilišta u Mostaru
Kratki životopis: Dr.sc. Vojo Višekruna rođen 12.6.1949. godine u Otonu R.Hrvatska. Osnovnu školu završio u Mostaru, kao i srednju tehničku školu strojarske struke. Diplomirao na Strojarskom fakultetu u Mostaru 23.1.1973. godine. Zvanje magistra znanosti stekao 20.12.1978. godine obranivši magistarski rad na fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu. Doktorat znanosti stekao obranom doktorske disertacije 23.4.1983. godine na Strojarskom fakultetu u Mostaru. Prvo zaposlenje-tvornica termorashladnih i klima uređaja „SOKO“ Mostar u zvanju Samostalni tehnolog konstruktor. Na Strojarskom fakultetu počeo s radom 1.12.1975. godine kao asistent na predmetu Tehnološki procesi. U zvanje redovitog profesora biran 1990. godine na predmete: Projektiranje proizvodnih i tehnoloških sustava i Tehnološki procesi. Na iste kolegije izabran u zvanje redovitog profesora u trajno zvanje 2002. godine. Objavio preko 100 radova, Zbirku zadataka i tri udžbenika iz područja projektiranja proizvodnih tehnoloških sustava. Kao odgovorni istraživač realizirao 4 znanstveno istraživačka projekta rađena u suradnji s „SIZ-om znanosti BiH“. Vodio i sudjelovao u preko 20 istraživačko razvojnih projekata za potrebe proizvodnih sustava. U periodu od 2000 godine aktivno sudjelovao i bio koordinator 7 TEMPUS projekata. U nastavi predavao dosta kolegija iz svog područja, a pokretanjem studija računarstva vodio je kolegije iz područja umjetne inteligencije, odnosno inteligentnih sustava. Mentor jednog doktoranda, 8 magistara znanosti i preko 300 diplomski i 30 završnih radova. Član povjerenstava za izradu i obaranu doktorskih radova-12 kandidata i magistarskih radova – 22 kandidata. Recenzent znanstvenih i stručnih radova, udžbenika, zbirki zadataka i projekata. U periodu od 1983.-1987. godine obavljao funkciju dekana Strojarskog fakulteta u Mostaru, 1993.-1994. funkciju prodekana Strojarskog fakulteta u Mostaru, 1995. -1999. ravnatelj Instituta za strojarstvo Sveučilišta u Mostaru. U periodu od 200. – 2007. obavljao funkciju prorektora za nastavu i studente Sveučilišta u Mostaru, a od 2007. – funkciju pomoćnika rektora za nastavu i studente Sveučilišta u Mostaru. Sudjelovao u procesu akreditacije kao predsjednik povjerenstva za akreditaciju Sveučilišta Istočno Sarajevo 2013. Godine. Uposlen na Fakultetu strojarstva i računarstva Sveučilišta u Mostaru. Oženjen je i ima troje djece.
Uvod u umjetnu inteligenciju |
Uvod u umjetnu iteligenciju |
Zvanje
Doktor znanosti
Redoviti profesor
Djelatnik
Osobni podaci
xyzprimorac@yahoo.com
Dr. sc. Zoran Primorac (Bezdan, Sombor 1956.) osnovnu školu završio u Bezdanu, a Gimnaziju u Širokom Brijegu. Na Pedagoškoj akademiji u Mostaru, Odsjek za matematiku i fiziku diplomirao je 1978. godine, a zatim na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu, Odsjek za fiziku, Sveučilište u Sarajevu, diplomirao je 1982. Nakon diplomiranja radi u mnogim školama i u međuvremenu pohađa poslijediplomski studij ''Povijest i filozofija znanosti'' pri Prirodoslovno-matematičkom i Filozofskom fakultetu u Zagrebu, gdje je obranio magistarski rad 1988. Prijavljuje 1989. godine doktorsku radnju na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu u suradnji s Institutom za fiziku. Događaji na prostorima bivše Jugoslavije doveli su do toga da napušta obranu doktorske radnje u Beogradu i prijavljuje ga na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Ljubljani. Doktorat je obranio 1999.Na Pedagoškom fakultetu, Sveučilišta u Mostaru uposlen je u stalni radni odnos kao asistent od 1996. godine gdje obavlja nastavne aktivnosti na Odjelu matematike i fizike. Izabran je u zvanje docenta 2000. godine na kolegijima „Povijest fizike“, „Filozofija fizike“ i „Filozofija nanosti“. Iste godine imenovan je Pročelnikom Odjela za matematiku i fiziku. Reizabran je 2002. godine u zvanje docenta na prije navedene kolegije. Od 2004. godine obnaša dužnost Prodekana za nastavu na Pedagoškom fakultetu Sveučilišta u Mostaru.2005. godine izabran je u znanstveno-nastavno zvanje izvanrednog profesora za predmete Povijest fizike, Filozofija fizike i Filozofija znanosti. Od 2006.-2013. godine, poslije podjele Pedagoškog fakulteta, obnaša dužnost dekana Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti, Sveučilišta u Mostaru. 2009. godine izabran u zvanje redovitog profesora na prethodno navedenim kolegijima. Od 2013. Godine obnaša dužnost ravnatelja Instituta za turizam i okoliš, Sveučilišta u Mostaru. Objavio je niz knjiga, udžbenika i recentnih znanstvenih radova u zemlji i inozemstvu, te sudjelovao u velikom broj međunarodnih stručnih i znanstvenih projekata.
Filozofija fizike |
Filozofija znanosti |
Fizika i filozofija |
Forme ljudskog mišljenja |
Logika |
Povijest fizike |
Povijest fizike |
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
amatkovi@fesb.hr
Anita Matković rođena je 26. srpnja 1966. godine u Velikoj Gorici (Republika Hrvatska). Osnovnu i srednju školu je završila u Splitu. Diplomirala je 1990. godine na Fakultetu prirodoslovno matematičkih znanosti i odgojnih područja Sveučilišta u Splitu, stekavši time zvanje profesorice matematike i informatike. Magistrirala je 1996. godine na Matematičkom odjelu Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, i time stekla akademski stupanj magistrice znanosti iz znanstvenog područja Prirodnih znanosti polja Matematike. Doktorsku disertaciju obranila je 2. listopada 2006. godine na Matematičkom odjelu Prirodoslovno matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, i time stekla akademski stupanj doktorice znanosti iz znanstvenog područja Prirodnih znanosti polja Matematike. 2007. godine je izabrana u znanstveno-nastavno zvanje docentice, a 2011. godine u znanstveno-nastavno zvanje izvanredne profesorice iz znanstvenog područja Prirodne znanosti polja Matematika grane Matematička analiza. Od 1990. do 2005. godine je bila zaposlena na Prirodoslovno matematičkom fakultetu Sveučilišta u Splitu, a od 2006. godine je zaposlena na Fakultetu elektrotehnike, strojarsva i brodogradnje Sveučilišta u Splitu. Članica je Hrvatskog matematičkog društva i Seminara za nejednakosti i primjene, te suradnica na projektu HRZZ „Inequalities and Applications (5435)“ od 2014. godine.
Matematička logika |
Matematika 1 |
Matematika 2 |
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Djelatnik
Osobni podaci
drago.zagar@etfos.hr
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
ivica.music@ff.sum.ba
Rođen 1. rujna 1974. u Tomislavgradu. Osnovnu školu završio u Brišniku pokraj Tomislavgrada. Klasičnu gimnaziju pohađao u Visokom i Sinju gdje je u lipnju 1993. položio ispit zrelosti. Na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove u Zagrebu diplomirao stekavši zvanje diplomiranoga profesora filozofije i religijske kulture. Na istom fakultetu završio poslijediplomski studij iz filozofije te magistrirao 2004. godine obranivši rad naslovljen Teizam Karla Jaspersa: Pronalazak transcendencije i dokidanje Boga u transcendenciji. Godine 2008. stekao akademski stupanj doktora znanosti obranivši na istoimenom fakultetu disertaciju naslovljenu Može li transcendentni Bog biti osoba: Stjepan Zimmermann u odnosu na Karla Jaspersa. Kao mlađi asistent na Studiju filozofije Pedagoškoga fakulteta Sveučilišta u Mostaru počeo raditi početkom 2002. godine. U suradničko zvanje asistenta na novoosnovanom Filozofskom fakultetu u Mostaru izabran u svibnju 2005. Godine 2008. izabran u nastavno zvanje docenta, a 2014. u zvanje izvanrednoga profesora. Osim na Filozofskom, predaje i na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti u Mostaru te na Teološkom institutu u Mostaru.Od listopada 2017. dekan Filozofskog fakulteta. Glavni je urednik Mostariensie, časopisa za društvene i humanističke znanosti u izdanju Sveučilišta u Mostaru i suizdanju Instituta društvenih znanosti „Ivo Pilar“ iz Zagreba. Član je uredništva časopisa Hum, Kultura komuniciranja. Član je uredništva Suvremenih pitanja, časopisa za prosvjetu i kulturu čiji su izdavači Matica hrvatska Mostar i Fakultet prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru. Sudjelovao u organizaciji više znanstvenih skupova održanih na Sveučilištu u Mostaru. Izvršni je urednik dvaju zbornika. Autor je i koautor dviju knjiga te više od dvadeset znanstvenih članaka. Recenzent je šest knjiga i više članaka za ugledne časopise i zbornike radova. Svojim prilozima sudjelovao na brojnim znanstvenim skupovima u zemlji i inozemstvu. Bio je član ekspertnoga tima Agencije za razvoj visokoga obrazovanja i osiguranja kvalitete u Bosni i Hercegovini. Prodekan za nastavu Filozofskog fakulteta od akad. 2013./14. do 2016./17.
Akademsko pisanje |
Akademsko pismo |
Etika |
Etika okoliša |
Filozofija odgoja i obrazovanja |
Filozofija religije * |
Logika |
Metodologija znanstveno istraživačkog rada |
Metodologija znanstveno istraživačkoga rada |
Metodologija znanstvenoistraživačkog rada |
Uvod u znanstveno - istraživački rad |
Uvod u znanstveno-istraživački rad |
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
+385 98 287 573
ivica.boljat@pmfst.hr
Konzultacije
na dan predavanja,, prema objavljenom kalendaru
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Djelatnik
Osobni podaci
036/355-762
ljiljanka.kvesic@fpmoz.sum.ba
Ljiljanka Kvesić rođena u Donjim Mamićima, općina Grude. Osnovnu školu završaila u Ledincu i Grudama. Matematičku gimnaziju završila 1990. godine u Grudama sa prosjekom ocjena 5.0. Fakultet prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja upisuje u Splitu (akademska 1990./91.), smjer: prof. matematike i fizike. Paralelno na Pedagoškom fakultetu u Mostaru na odsjeku matematike i fizike stekla stručnu spremu šestog (VI/1) stupnja i stručni naziv nastavnik matematike i fizike. Nakon završenog studija stječe zvanje profesor matematike i fizike. Poslijediplomski studij upisuje 2004. godine na Ekonomskom fakultetu u Osijeku. Magistrirala na temi „Matematički pristup neživotnom osiguranju". Doktorski studij upisuje 2007. godine na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku.Doktorsku disertaciju obranila dana 07. siječnja 2011. godine na temu „Modeli kreditnih rizika za predviđanje statusa neispunjavanja obveza“, pod vodstvom mentorice prof. dr. sc. Nataše Šarlije. Od 1995. godine uposlena u Srednjoj strukovnoj školi u Širokom Brijegu, kao profesor matematike, gdje radi do 30. rujna 2007. godine. Od 1. listopada 2007. godine uposlena na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru. Kao vanjski suradnik od 2007. godine radi na Agronomskom i prehrambeno–tehnološkom fakultetu Sveučilišta u Mostaru, na kolegijima Matematika I, Matematika II, Primijenjena matematika, a od 2011. godine i na Fakultetu zdravstvenih studija na kolegiju Osnove matematike.14. srpnja 2011. godine izabrana u znanstveno-nastavno zvanje docent na kolegije „ Statistika“ i „Optimizacija“.4. listopada 2016. godine izabrana u znanstveno-nastavno zvanje izvanredni profesore, područje prirodne znanosti, polje matematika, grana primijenjena matematika i matematičko modeliranje, kolegiji „ Statistika“ i „Optimizacija“.Dobitnica posebnog priznanja o završnom obrazovanju „Ognjen Prica“ u znak priznanja za postignut odličan uspjeh iz svih predmeta i primjereno vladanje tijekom obrazovanja. Dobitnica prve nagrade 2007. godine za objavljen znanstveni rad „Metode u kvantifikaciji rizika“ na Prvoj internacionalnoj konferenciji u Zadru. 2016. godine dobitnica priznanja za nastavno- stručni rad, nastavni rad i za osobit doprinos promociji Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru. Recenzent udžbenika i radnih bilježnica iz matematike za devetogodišnje osnovno obrazovanje na hrvatskom jeziku. Autorica udžbenika: "Matematika" za prirodoslovne i tehnološke fakultete, "Matematika 1" udžbenik s riješenim zadatcima i “Zbirka zadataka iz više matematike s riješenim primjerima I dio”, te suautorica udžbenika "Matematika 7" i "Matematika 9" za devetogodišnje osnovno obrazovanje. Članica je Udruge matematičara " Ruđer Bošković" Mostar. Od 2012. - 2019. godine obavlja dužnost pročelnice Studija razredne nastave. Od 2012. godine obavlja funkciju stručnog savjetnika iz predmeta Matematika za Osnovne i Srednje škole.Objavila je više znanstvenih i stručnih radova. Sudjelovala je na više međunarodnih konferencija.
Matematika |
Matematika 1 |
Matematika 2 |
Metodika nastave matematike 1 |
Metodika nastave matematike 2 |
Metodika nastave matematike 3 |
Optimizacija |
Statistika u turizmu |
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
sinisa.fajt@fer.hr
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Djelatnik
Osobni podaci
036/355-478
slavica.brkic@fpmoz.sum.ba
Konzultacije
utorak 12.00
Ured
206
Slavica Brkić rođena Ereš Mjesto, država, datum rođenja: Dobrič, Široki Brijeg, BiH, 10.kolovoz 1960. • Kretanja u službi: Od 1984. do 1986. godine privremeno se zapošljava u srednjoj školi na Širokom Brijegu i RMK školi u Zenici. Godine 1986. zapošljava se u Centru za istraživanje i razvoj (CIR) radne organizacije „ZRAK“ u Sarajevu na zadacima razvoja i konstrukcije manje i srednje složenih optičkih uređaja. Godine 1992. zbog ratnih zbivanja rad prestaje. 1996. godine nakon rođenja dvoje djece zapošljava se u Srednjoj elektrotehničkoj školi „Ruđer Bošković“ u Mostaru. 2001. godine zapošljava se kao vanjski suradnik Pedagoškog fakulteta na Sveučilištu u Mostaru u zvanju asistenta. 2006. godine zasniva radni odnos na FPMOZ-u na Sveučilištu u Mostaru. 2006. godine angažirana je od strane Zavoda za školstvo u Mostaru na različitim privremenim zadacima. 2007. godine angažira se kao vanjski suradnik na FZS i APTF Sveučilišta u Mostaru.
Astronomija i astrifizika |
Astronomija i astrofizika |
Fizički praktikum 1 |
Fizički praktikum 2 |
Fizički praktikum 3 |
Fizički praktikum 4 |
Fizika |
Fizika 1 |
Fizika 2 |
Metodička praksa nastave fizike |
Metodika nastave fizike 1 |
Metodika nastave fizike 2 |
Opća fizika 3 |
Opća fizika 4 |
Praktikum iz eksperimentalne nastave fizike |
Praktikum iz eksperimentalne nastave fizike |
Praktikum iz fizike |
Uvod u opću fiziku |
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
sonja@ffst.hr
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Djelatnik
Osobni podaci
036 355476
tonco.marusic@fpmoz.sum.ba
Konzultacije
Ponedjeljak u 13.00
Ured
Zgrada FPMOZ-a ured106
Rođen 5. travnja 1963. god. u Š. Brijegu. 1969-1977. – Osnovna škola Ivo Lola Ribar Široki Brijeg. 1977.- 1981. Gimnazija Ivan Goran Kovačić Široki Brijeg. 1981.-1987. Mašinski Fakultet Univerziteta Džemal Bijedić Mostar. 2002.-2006. Poslijediplomski studij Fakulteta informacijskih tehnologija u Mostaru. 2006.- Obranjen magistarski rad pod nazivom „Sistematizacija kriterija za vrednovanje dizajna korisničkog sučelja za interaktivno učenje“, pod mentorstvom prof. dr. sc. Dragice Radosav (Tehnički fakultet „Mihajlo Pupin“, Zrenjanin, Univerzitet u Novom Sadu). 2007.-2009. Izrada disertacije na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaru 2009.- Obranjena disertacija pod naslovom „Unaprjeđenje nastave informatike strategijom interaktivnog učenja u mrežnom okružju“ pod mentorstvom prof. dr. sc. Dragice Radosav.
Informacijski sustavi |
Informatika |
Informatika |
Informatika u pedagogiji |
Korisnička sučelja |
Metodički informatički seminar s praksom |
Metodičko informatički seminar sa praksom |
Metodologija istraživanja u obrazovanju |
Osnove informatike |
Poznavanje računala |
Poznavanje računala |
Računalni praktikum |
Računalni praktikum 1 |
Računalni praktikum 2 |
Računalo u učenju i poučavanju |
Računarstvo |
Uvod u računarstvo |
Uvod u računarstvo u struci |
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
zeljko.stojkic@sve-mo.ba
Zvanje
Doktor znanosti
Izvanredni profesor
Djelatnik
Osobni podaci
+387 36 445 459
zoran.culjak@fpmoz.sum.ba
Konzultacije
Utorak i srijeda: 12 sati
Ured
112b Rodoč
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
anela.colak@ef.sum.ba
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Vanjski Suradnik
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Djelatnik
Osobni podaci
branko.zitko@pmfst.hr
Konzultacije
prema dogovoru, javiti se na mail
Obrazovanje: 2006 - 2010; Sveučilište u Zagrebu; Fakultet elektrotehnike i računarstva; Zagreb; Republika Hrvatska; (doktorski studij) 2002 - 2005; Sveučilište u Zagrebu; Fakultet elektrotehnike i računarstva; Zagreb; Republika Hrvatska; (poslijediplomski studij) 1993 - 2001; Sveučilište u Splitu; Fakultet prirodoslovno matematičkih znanosti i odgojnih područja; Split; Republika Hrvatska; (dodiplomski studij) 1989 – 1993; Matematičko-informatički obrazovni centar; Split; Republika Hrvatska 1981 – 1989; Osnovna škola; Split; Republika Hrvatska Zvanja: 03.03.2010.; "Doktor tehničkih znanosti"; Sveučilište u Zagrebu; Fakultet elektrotehnike i računarstva 05.11.2005.; "Magistar tehničkih znanosti"; Sveučilište u Zagrebu; Fakultet elektrotehnike i računarstva 08.02.2001.; "Profesor matematike i informatike"; Sveučilište u Splitu; Fakultet prirodoslovno matematičkih znanosti i odgojnih područja Disertacije: dr. rad: "Model inteligentnog tutorskog sustava zasnovan na obradi kontroliranog jezika nad ontologijom" mr. rad: "Model vrednovanja znanja u inteligentnim sustavima e-učenja" dipl. rad: " Pristup projektiranju računalom poduprtih inteligentnih tutorskih sustava" Članstva: CROSS (Hrvatsko društvo za sustave) član Radna iskustva: 01.08.2001. Znanstveni novak; Sveučilište u Splitu, Prirodoslovno-matematički fakultet; 01.01.2013. Docent; Sveučilište u Splitu, Prirodoslovno-matematički fakultet; Područje rada: Primjena računala u nastavi, Inteligentni tutorski sustavi, Ekspertni sustavi, Programsko inženjerstvo, Obrada prirodnog jezika;
Ekspertni sustavi |
Programsko inženjerstvo |
Razvojna okruženja za obj. Orjentirano programiran |
Razvojna okruženja za Objektno orijentirano progra |
Uvod u obradu prirodnog jezika |
Uvod u obradu prirodnog jeztika |
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Djelatnik
Osobni podaci
goran.kraljevic@hteronet.ba
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Djelatnik
Osobni podaci
irena.galic@etfos.hr
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
ivana.fsr@gmail.com
Ivana Zubac (r. Milinković Rosić) rođena je u Mostaru, Bosna i Hercegovina. Završila je Pedagošku akademiju a zatim i Pedagoški fakultet, smjer matematika - fizika, te je neko vrijeme radila u osnovnoj i srednjoj školi. 2011. godine obranila je magistarski rad na temu Prilozi teoriji malotalasnih transformacija, pod mentorstvom akademika prof. dr. sc. Stevana Pilipovića i prof. dr. sc. Mirjane Vuković, a 2015. godine doktorski rad na temu Strukturni i enumerativni aspekti maksimalnih sparivanja u grafovima, pod mentorstvom prof. dr. sc. Tomislava Došlića.
Diferencijalne jednadžbe |
Grafovi |
Matematika 4 |
Metodička matematička praksa |
Metodička matematička praksa 1 |
Metodička matematička praksa 2 |
Metodički matematički seminar |
Metodički seminar: Natjecanja iz matematike |
Metodika nastave matematike 1 |
Metodika nastave matematike 2 |
Seminar 1 : Natjecanja iz matematike |
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Djelatnik
Osobni podaci
036/355-456
ivana.cerkez.zovko@fpmoz.sum.ba
Konzultacije
četvrtkom od 9 do 11
Ured
112-A, Kampus 2- Rodoč
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Djelatnik
Osobni podaci
kristina.sesar@tel.net.ba
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
mario.dumancic@gmail.com
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Djelatnik
Osobni podaci
355456
Konzultacije
četvrtkom od 9 do 11
Hrvatski jezik |
Hrvatski jezik i jezična kultura |
Hrvatski jezik i jezična kultura |
Hrvatski jezik i kultura izražavanja |
Medijska kultura |
Metodika hrvatskoga jezika 2 |
Metodika hrvatskoga jezika 3 |
Metodika nastave hrvatskog jezika 1 |
Metodika nastave hrvatskog jezika 2 |
Metodika nastave hrvatskoga jezika 1 |
Metodika nastave hrvatskoga jezika 2 |
Metodika nastave hrvatskoga jezika 3 |
Scenska kultura |
Usmena bajka i tradicijsko stvaralaštvo za djecu |
Usmena književnost |
Uvod o znanost o književnosti * |
Uvod u znanost o književnosti |
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
nebojsa.rasovic@sve-mo.ba
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Djelatnik
Osobni podaci
036/355-463
sanja.spuzevic@fpmoz.sum.ba
Konzultacije
ponedjeljkom od 9 do 11
Ured
219
Diferencijalni i integralni račun 1 |
Diferencijalni i integralni račun 2 |
Diferencijalni i integralni račun II |
Diofantske jednadžbe |
Matematičke osnove opće fizike |
Matematički programski alati |
Matematika 1 |
Matematika 2 |
Matematika 3 |
Normiranji prostori |
Primjena računala u matematici |
Uvod u matematiku |
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Djelatnik
Osobni podaci
355456
tomislav.volaric@fpmoz.sum.ba
Konzultacije
četvrtkom od 9 do 11
Ured
321
Sveučilišno obrazovanjetravanj 2017 | Doktor znanosti, područje tehničke znanosti, znanstveno polje računarstvo, grana umjetna inteligencija5.4.2017. godine obranjen doktorski rad na temu Model oblikovanja i isporuke znanja u inteligentnom sustavu za upravljanje učenjem na Poslijediplomskom doktorskom studiju elektrotehnike i informacijske tehnologije, FESB, Split pod mentorstvom prof.dr.sc. Slavomira Stankovasvibanj 2010 | Magistar inženjer računarstva (mag. ing. comp.)17.5.2010. obranjen magistarski rad na temu Kvaliteta usluge u VOIP sustavima na odjelu za elektrotehniku i računarstvo Sveučilišta u Dubrovniku pod mentorstvom prof.dr.sc. Vlatka Lipovcasvibanj 2007. završen dodiplomski studij na odjelu za elektrotehniku i računarstvo Sveučilišta u Dubrovniku i stečen akademski naziv inženjer računarstva (univ. bacc. ing. comp.)Izbor u zvanje i rad u nastavisrpanj 2017. – izbor u znanstveno nastavno zvanje docent na fakultetu Računarstva, Strojarstva i Elektrotehnike na područje tehničke znanosti, znanstveno polje računarstvo, grana umjetna inteligencijaoFPMOZ – nositelj kolegija: Programiranje 1, Programiranje za Internet, Programsko inženjerstvo, Metodičko informatički seminar sa praksom, Računalni praktikum 1 i 2, Informacijske i komunikacijske tehnologije u turizmu (upotreba ICT-a, GIS-a), FSRE – Fakultet Strojarstva, Računarstva i Elektrotehnike: nositelj kolegija: Razvoj web aplikacija, Programiranje u Javi, Skriptni jezici, Internet i web tehnologije Listopad 2010 – Srpanj 2017 – asistent i viši asistent na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u MostaruOstalood 2019. prodekan za znanost i međunarodnu suradnju Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti na Sveučilištu u Mostaruod 2017. voditelj Centra i Ureda za Informacijske tehnologije Sveučilišta u Mostaru (IT Centar SUM)od 2016. do 2019. pomoćnik dekana Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti na Sveučilištu u Mostaruod 2014. do 2016. obavlja funkciju tajnika odjela Informatika i tehnika na Fakultetu prirodoslovno matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaruod 2013. do 2017. koordinator za upravljanje i unapređenje kvalitete Fakulteta prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti Sveučilišta u Mostaruod 2014. do 2017. član odbora za upravljanje i unapređenje kvalitete na Sveučilištu u Mostaruod 2014. obavlja funkciju stručnog savjetnika i mentora u Hercegbosanskoj županiji za predmet Tehnička kultura.od 2015. do 2019. sudjeluje na projektu Courseware based on Natural Language Processing (AC & NL Tutor), financiran od ureda Američke mornarice (Office of Naval Research) od 1. srpnja 2015. do 1. srpnja 2018.od 2016. sudjeluje na projektu Enhancing and Advancing Basic Learning and Education in Bosnia-Herzegovina (Unapređenje osnovnog učenja i obrazovanja u Bosni i Hercegovini) pod oraganizacijom USAID i Save the Children US2014. Učestvovao na Projektu - Quality in Research-517097 – Tempus – 1-2011-1-BA-TEMPUS-JPGR (QiR), Boravak u Finskoj, istraživanje u okviru doktorske disertacijeRujan – 2010 – siječanj 2013 | profesor informatikeSrednja škola dr.fra Slavka Barbarića u ČitlukuRujan 2007 – rujan 2008| tehnička računalna podrškaLibertina Dubrovnik | Iva Vojnovića 14a 20000 Dubrovnik2008 | Cisco Certified Network Associate (CCNA)Završena Cisco akademijaObajvljeni znanstveni radovi u časopisima i Izlaganje na međunarodnim konferencijamahttps://scholar.google.hr/
Informacijske i komunikacijske tehnologije u turizmu |
Informatika |
Metodičko informatički seminar sa praksom |
Programiranje 1 |
Programiranje za internet |
Programsko inženjerstvo |
Projektiranje sustava e-učenja |
Računalni praktikum 1 |
Računalni praktikum 2 |
Sustavi e-učenja |
Vrednovanje sustava e-učenja |
Zvanje
Doktor znanosti
Docent
Djelatnik
Osobni podaci
355456
vmikulic@math.uniri.hr
Konzultacije
četvrtkom od 9 do 11
Zvanje
Magistar struke
Viši asistent
Djelatnik
Osobni podaci
+38736 355 474
daniel.vasic@fpmoz.sum.ba
Konzultacije
Konzultacije prema dogovoru, javiti se na mail
Ured
110
Rođen sam u Mostaru 22.09.1989. godine, gdje sam završio osnovnu školu fra. Petra Bakule. Nakon toga upisujem srednju strojarsku školu Fausta Vrančića koju sam završio sa odličnim uspjehom. Nakon toga upisujem Fakultet prirodoslovno matematičkih i odgojnih znanosti gdje sa odličnim uspjehom branim završni rad na temu „Ekspertni sustavi zasnovani na neizrazitoj logici“ pod vodstvom prof. dr. sc. Marka Rosića. Nakon završetka preddiplomskog studija upisujem diplomski studij gdje stječem titulu magistra informatike na temi „Norme za oblikovanje i isporuku nastavnih sadržaja u sustavu za upravljanje učenjem“. Akademske 2014./2015. godine upisujem posljediplomski doktorski studij na Fakultetu elektrotehnike, strojarstva i brodogradnje (FESB), Sveučilišta u Splitu.
Kroz svoj znanstveni rad upoznao sam se sa raznim metodama iz područja umjetne inteligencije te njihovom primjenom u području sustava za e-učenje. Područje istraživanja je povezano sa sustavima za e-učenje te primjeni raznih statističkih i računalnih metoda u području obrade prirodnog jezika.
Baze podataka |
Programiranje 2 |
Programiranje aplikacija za mobilne uređaje |
Programiranje u Javi |
Programsko inženjerstvo |
Računalni vid |
Teorija informacija |
Zvanje
Magistar struke
Viši asistent
Djelatnik
Osobni podaci
063 18 10 14; 355-456
emil.brajkovic@fpmoz.sum.ba
Konzultacije
utorkom od 10:00 do 12:00
Ured
110
Empirical evaluation of intelligent tutoring systems with ontological domain knowledge representation: A case study with online courses in higher education7. The impact of mobile devices in teaching8. Principles of Natural Language Processing and Adaptive Courseware in E-Assessments: Empirical Evaluations10.25046/aj03050113. Experimental evaluation of teaching recursion with HTML5 game14. Possible uses of cell phones in the teaching process16. Selection of the Multimedia Applications for Learning using FAHP and TOPSIS Methods17. Edukacijska tehnologija u suvremenoj nastavi informatikeF.Nagrade i priznanja G. HobyŠah, planinarenje, sviranje orgulja, harmonike H. JeziciEngleski i njemački jezik, pasivno znanje u govoru i pismu
Metodologija istraživanja u obrazovanju |
Programiranje 1 |
Programiranje za internet |
Strukture podataka i algoritmi |
Uvod u obradu prirodnog jezika |
Zvanje
Doktor znanosti
Viši asistent
Djelatnik
Osobni podaci
ivana.jovanovic@fpmoz.sum.ba
Ured
Zgrada FPMOZ-a u Mostaru, ured broj 218
IvanaJovanović rođena je 15. siječnja 1986. uLjubuškom, pohađala je Osnovnu školu „Bijakovići“ u Bijakovićima, usrednjoškolskom centru „Dr. fra Slavko Barbarić“ u Čitluku pohađala je općugimnaziju. Na Sveučilištu u Zagrebu 2004. godine upisuje Ekonomski fakultet uzfinanciranje uz potporu Ministarstva obrazovanja, znanosti i športa. U srednjoškolskom centu dr. sc. Fra SlavkaBarbarića u Čitluku radi kao profesorica od 2010. do 2014. Pristupnica jepoložila pedagoško-psihološko-didaktičku skupinu predmeta na Filozofskomfakultetu Sveučilišta u Mostaru 2010. godine, što ju je kvalificiralo za rad usrednjoj školi, gdje je nakon odrađenog vježbeničkog staža položila stručniispit za samostalan stručni rad. Poslijediplomski doktorski studij izdruštvenih znanosti, polje Pedagogija upisuje akademske 2012./2013. godine naSveučilištu u Mostaru na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih i odgojnih znanosti,gdje najprije počinje raditi kao vanjska suradnica, a kasnije kao djelatnicafakulteta i viša asistentica na kolegijima Školski menadžment, Menadžmentustanova ranog i predškolskog odgoja, Pedagoška komunikacija i Nastavni modeli.Bila je dio organizacijskog tima, prezentator i moderator Treće međunarodneznanstvene konferencije Pedagogija,obrazovanje i nastava održane od 21.- 23. listopada 2016. Bila je jedna odvoditeljica međunarodnog projekta SEECEL (SouthEast European Center for EntrepreneurialLearning), čije je cilj bio razvoj poduzetničkih kompetencija studenata uvisokoškolskoj ustanovi. Član je tima Tecaher+projekta u sklopu Erasmus+, čiji jecilj modernizacija i inovacija Nastavnih planova i programa studijaPredškolskog odgoja. Aktivno govoriengleski i talijanski jezik.
Didaktička dokimologija |
Didaktičke teorije |
Pedagoška komunikacija |
Školski menadžment |
Školski menedžment |
Zvanje
Magistar struke
Viši asistent
Djelatnik
Osobni podaci
036/355-761
mila.zovko@fpmoz.sum.ba
Konzultacije
Termine konzultacija dogovoriti mailom
Ured
310
Zvanje
Diplomirani inžinjer
Viši asistent
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
00 387 (0)63 312-817
slaven.pehar@fsre.sum.ba; slaven.pehar@tel.ne
Konzultacije
po dogovoru putem e-mail-a
Ured
FSRE Mostar
Zvanje
Magistar struke
Viši asistent
Djelatnik
Osobni podaci
+38736 355 474
zeljkomarusic01@gmail.com
Konzultacije
Konzultacije prema dogovoru, javiti se na mail
Ured
Stara zgrada 1. kat ured broj 111
Arhitektura računala |
Informacijski sustavi |
Informatika |
Korisnička sučelja |
Operacijski sustavi |
Osnove informatike |
Paralelno programiranje |
Raspodijeljeni sustavi |
Zvanje
Magistar struke
Asistent
Djelatnik
Osobni podaci
ivanakrsc@gmail.com
Zvanje
Magistar struke
Asistent
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
+387 36 337 014
kresimir.rakic@fsr.ba
Konzultacije
prema dogovoru putem e-maila
Ured
FSR 236
Zvanje
Magistar struke
Asistent
Djelatnik
Osobni podaci
martinaa.corluka@gmail.com
Zvanje
Magistar struke
Asistent
Vanjski Suradnik
Osobni podaci
matea.markic@gmail.com
Zvanje
Magistar struke
Asistent
Vanjski Suradnik
PREDSTAVLJAMO SVEUČILIŠNE SASTAVNICE
Ulica Matice hrvatske b.b.
88000 Mostar
Bosna i Hercegovina
Telefon: +387 36 355-455
Faks: +387 36 355-458
Podatke o kvaliteti zraka možete pratiti preko poveznice ovdje.
Trg hrvatskih velikana 1, 88000 Mostar, BiH
Tel.: + 387 36 337-070; Fax: +387 36 320-885